Šī tīmekļa vietne izmanto sīkdatnes. Piekrītot sīkdatņu izmantošanai, tiks nodrošināta tīmekļa vietnes optimāla darbība. Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Lasīt vairāk 

Trešdiena, 15. janvāris
Fēlikss, Felicita
  • Rīga
    • Rīga
    • Alūksne
    • Bauska
    • Daugavpils
    • Dobele
    • Gulbene
    • Jelgava
    • Liepāja
    • Saldus
    • Rēzekne
    • Valmiera
    • Ventspils
Weather forecast from Yr, delivered by the Norvegian Meteorological Institute and NRK

Kviešu un rapša tirgus apskats: JANVĀRIS 2021

Kvieši: atskats uz 2020. gada ražas sezonu

2020. gadu raksturo ļoti dažādi ražas rādītāji. Kā redzams Eiropas Komisijas ziņojumā, kamēr dažos reģionos kā Krievija par +13.4% pret 2019.g., Austrālija (+87,5%) un Kanāda (+7,1%) pieaugums ir bijis visnotaļ ievērojams vai pat fantastisks, tikmēr Eiropas Savienības valstīs (-11,9%), ASV (-5,5%), Ukrainā (-12,6%) un Argentīnā (-8,9%) šogad reģistrēti ievērojami pieticīgāki ražas rādītāji.

Tomēr kopumā 2020. gads uzrādīs kārtējo pasaules krājumu rekordu pieaugumu kopš 2012. gada. Prognozēts, ka 2020.gadā kopējie pasaules kviešu krājumi pieaugs par 19 miljoniem tonnu salīdzinot ar 2019. gadu.

Tomēr loģisks šķiet jautājums – kāpēc 2020. gada rudenī novērojām lielo cenu lēcienu biržā Euronext Matif Milling Wheat DEC20, un kas faktiski turpinās arī MAR21 kviešu piegādēm? Viennozīmīgu atbildi sniegt nav iespējams, taču ir vairāki fakti, kas palīdz šo visu labāk saprast.  

PIRMKĀRT. Lai gan Latvijā un Baltijas valstīs kopumā kviešu raža bija ļoti laba (vairāk kā +10% pret 2019.gadu), Francija, Vācija, Rumānija un citas valstis uzrādīja vienu no sliktākajiem rezultātiem pēdējo 5 gadu laikā.

OTRKĀRT. Vispasaules tirgos jau no rudens sākuma ir augsts kviešu importa pieprasījums, kuru stimulē nepietiekams piedāvājums visos globālajos kviešu tirgos. Pēdējos mēnešos savas tirgus pozīcijas ir nostiprinājuši Eiropas kviešu piegādātāji, kā rezultātā kviešu cenai ir izdevies sasniegt un ilglaicīgi saglabāt pēdējo trīs gadu kviešu cenas maksimumu. Šajā tabulā redzams, kā attīstījusies kviešu cena Eiropā pēdējo 3 gadu laikā.

TREŠKĀRT. Ķīna oktobrī un novembrī neierasti daudz iepirka kviešus no ES valstīm. Iepriekšējos gados Ķīnas lielākais tirdzniecības partneris bija Austrālija, taču, politisku iemeslu dēļ, tagad ir uzliktas lielas kvotas kviešu importam no Austrālijas, kas veicināja lielu pārkrauto kviešu apjomu Eiropas ostās. Vēl viens svarīgs faktors Ķīnas aktīvajā importā (~8 miljoni tonnu) ir tās graudaugu rezervju atjaunošana.

Visbeidzot, augstās kviešu cenas noturīgumu Eiropā ir veicinājis Krievijas lēmums no 15.02.2021 ieviest kviešu eksporta kvotas, tādā veidā stabilizējot iekšzemes izejvielu cenas.

Novērojumi un prognozes 2021. gadam

Ja 2020. gada ražas cenas ietekmēja vairāki faktori vai to kopums, tad 2021.gada kviešu cenas (biržas Euronext Matif Milling Wheat DEC21) noteicošie faktori visvairāk būs saistīti ar ziemāju pārziemošanu un augsnes  sausuma/mitruma balansu pavasarī.

Pārskata periodā no 1. novembra līdz 8. decembrim lielākajā daļā Eiropas laikapstākļi bija siltāki nekā parasti, īpaši izteiktas temperatūras anomālijas tika novērotas Skandināvijā un Krievijas ziemeļrietumos. Lielākajā daļā Austrumeiropas un Ziemeļeiropas lauksaimniecības reģionu 2020. gada rudens bija vissiltākais laikapstākļu novērojumu vēsturē. Tā kā laikapstākļus galvenokārt noteica valdošās siltās gaisa masas, ziemas kviešu salizturība veidojās vēlāk nekā parasti un lielākajā daļā Eiropas tā joprojām ir vāja. Saskaņā ar īslaicīgo laikapstākļu prognozi, paredzams, ka sala tolerance palielināsies Baltijas valstīs, Ukrainā, Baltkrievijā, Krievijā, kā arī Polijas austrumos.


Crop monitoring in Europe: JRC MARS Bulletin

Ja skatās uz statistikas datiem, tad 2021. gada ražas rādītāji Eiropā solās būt augstāki, kā gadu iepriekš. Francijas Lauksaimniecības ministrija šoruden apsēto kviešu platību novērtēja ar 4,73 milj. ha apjomu (2019. gada rudenī 4,21 milj. ha), balstoties uz to, ka 2020. gada rudenī iesētās kviešu kultūras Francijā šobrīd atrodas ļoti labā stāvoklī. France Agrimer analītiķi ir novērtējuši, ka 96% kultūraugu ir labā vai teicamā stāvoklī, kas krietni pārsniedz 2019.gada rādītājus (73%). Arī miežu ražas reitings ir ļoti augsts: 94% miežu atzīmēti kā labi vai ļoti labi (salīdzinājumam: 2019. gadā: 74%).

Saskaņā ar Vācijas valsts statistikas biroja sniegto informāciju, ziemāju kviešu platība, salīdzinājumā ar pagājušo gadu, palielināsies aptuveni par 2,7% līdz 2,83 milj.ha.

Coceral publicēja savas pirmās aplēses par 2021. gada produkciju Eiropas Savienībā kopumā, ieskaitot Lielbritāniju. Nākamā gada kviešu saražotais apjoms plānojas ~143 milj. t., salīdzinājumā ar 137 milj.t šogad, kas ir saistāms gan ar iesēto ziemāju platības pieaugumu, gan nākotnes ražas prognozēm. 

Ja neskaita 2018. gada rādītājus, kad ražas apjomi visā Eiropā bija katastrofāli, šobrīd, uz 06.01.2021 ir sasniegts Matif DEC21 augstākais līmenis 196.75 Eur/t. Šo cenu lēcienu tirgus eksperti skaidro ar trīs galvenajiem faktoriem:

  • Krievijas kviešu noteiktajām eksporta kvotām;
  • Argentīnas kukurūzas eksporta blokādi līdz šī gada februāra beigām;
  • Augsto kviešu, miežu un kukurūzas pieprasījumu importētāju valstīs.

Šīs likumsakarības atbalsojas arī DEC21 biržas tendencēs (att. zemāk).

Euronext: milling wheat futures DEC 2021 price chart

Tomēr, kā jau sākumā tika minēts, toni 2021.gada kviešu cenām galvenokārt noteiks vispasaules laikapstākļi iesēto ziemāju platībās un to stāvoklis pavasarī.

Rapsis: atskats uz 2020. gada ražas sezonu

Rapšu cenu izmaiņas ir pakļautas tādu saistīto preču cenu svārstībām, kā sojas pupiņas, saulespuķu sēklas, palmu eļļa, kā arī nafta. Līdzīgi kā kviešiem, arī rapša cenas uzrādīja lielu kāpumu 2020. gada rudens mēnešos, kad tās sasniedza augstāko līmeni pēdējo 7 gadu laikā.

Kādi faktori veicināja šo cenas izaugsmi?

PIRMKĀRT, cenu kāpumu atbalstīja rapšu pieprasījuma palielinājums Eiropā. Lai gan vidējie rapša ražas rādītāji 2020. gadam bija līdzīgi, kā 2019. gadā, tomēr nepietiekami, lai nosegtu augošo pieprasījumu.

European Commission: Oilseeds and Protein Crops market situation 17 december 2020


European Commission: Oilseeds and Protein Crops market situation 17 december 2020

OTRKĀRT, rapšu cenu kāpums rudenī  ir izskaidrojams ar sojas pupiņu lielo pieprasījumu Ķīnā. Pēc Āfrikas cūku mēra uzliesmojuma novēršanas ir izdevies atjaunot savu ganāmpulku par 26.9%, salīdzinot ar iepriekšējo gadu. Turklāt cūku ganāmpulkam paredzams pieaugums arī 2021. gadā. Savukārt rudens sākumā parādījās ziņas, ka ASV un Argentīnas sojas pupiņu krājumi 2020.gadā samazināsies par 5.15M t, tāpēc, saskatot sojas pupiņu piegāžu draudus no Dienvidamerikas, Ķīna sākumā ļoti intensīvi tās iepirka no ASV, taču vēlāk izvēlējās tās iepirkt no Brazīlijas, atsakoties no ASV audzētajām sojas pupiņām. Arī palmu eļļai pasaulē novērojams cenu kāpums, kas ir viena no saistītajām precēm.European Commission: Oilseeds and Protein Crops market situation 17 december 2020

TREŠKĀRT, decembra sākumā Krievijas prezidents pasludināja 30% eksporta nodokļa piemērošanu arī saulespuķu sēklām. Lai gan Eiropā saulespuķēm un saulespuķu eļļai nav būtiski apjomi, tomēr šis faktors var ietekmēt saistīto preču cenu svārstības un veicināt rapša cenas augšupeju.

Runājot par naftas cenām, tās jau vairākus mēnešus stabili grozās ap 40 USD/brl, līdz ar to šobrīd nav noteicošais rapša cenu svārstību faktors.  

Novērojumi un prognozes 2021. gadam

Rapša sēklu platības Eiropā sastāda tikai 1,13 milj.ha, kas ir par 17% mazāk, kā 5 gadu vidējais rādītājs. No otras puses, atjaunotie Covid-19 ierobežojumi visā pasaulē rada bažas par globālo pieprasījumu 2021. gadā, tādēļ rapša cenas tendences šobrīd ir ļoti neskaidras. Taču, tāpat, kā graudaugiem, arī rapša cenas galvenokārt noteiks laikapstākļi un ziemāju stāvoklis pavasarī, kā arī globālais eļļas augu pieprasījums.

Ja skatāmies rapša biržas cenu 2021. gadam, tad redzam, ka Matif NOV21 cenas ir sasniegušas augstāko punktu pēdējo 2 gadu laikā 400.00 eur/t.

Euronext: rapeseed futures NOV 2021 price chart

Citi jaunumi

VEIKALU
VEIKALU "VISS LAUKSAIMNIEKIEM" DARBA LAIKS SVĒTKU PERIODĀ
Lasīt vairāk
MEKLĒJAM KOLĒĢI: GRĀMATVEDI-UZSKAITVEDI
MEKLĒJAM KOLĒĢI: GRĀMATVEDI-UZSKAITVEDI
Lasīt vairāk
Profesionāla dzīvnieku barība no Baltic Agro
Profesionāla dzīvnieku barība no Baltic Agro
Lasīt vairāk
Daudzveidīga un kvalitatīva savvaļas putnu barība no Baltic Agro!
Daudzveidīga un kvalitatīva savvaļas putnu barība no Baltic Agro!
Lasīt vairāk
BASF akcija: 2 par 1 cenu!
BASF akcija: 2 par 1 cenu!
Lasīt vairāk
Prev Next

Kalendārs